Maďarské kamióny chceli naložiť všetkých 37 paliet Sputnika V

16. Apr. 2021 Kategória: Top správa

ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY 16. apríla (SITA) - K areálu spoločnosti Imuna Pharma v Šarišských Michaľanoch (okres Sabinov), kde sú uskladnené vakcíny Sputnik V, prišli začiatkom tohto týždňa dva maďarské kamióny. Podľa vyjadrenia predsedu predstavenstva spoločnosti Juraja Kamarása sa domáhali naloženia 37 paliet ruskej vakcíny, ktoré im však spoločnosť odmietla vydať. „Povedali sme, že tá vakcína, za ktorú my máme zodpovednosť, je majetkom štátu, tak musí prejsť riadnym odovzdávacím konaním. Musí niekto prísť, kto to skontroluje, preberie a to je relatívne zložitá operácia," vysvetlil Kamarás s tým, že kamióny sú v Šarišských Michaľanoch od pondelka a aktuálne sú aj s vodičmi v areáli spoločnosti.

Kamarás zároveň potvrdil, že firma na základe pokynu od ministerstva odovzdala 46 ampuliek vakcín určených na testovanie do Maďarska. Spoločnosť v uplynulých dňoch navštívili aj audítori ruského výrobcu. „Spísali sme zápis, všetko bolo v poriadku. Kontrolovali naše procesy, skladovanie a podobne. Robili sme všetky pokusy podľa európskeho liekopisu, ktorý je záväzný v Európskej únii," skonštatoval Kamarás.

Predseda predstavenstva zároveň potvrdil, že na distribúciu vakcín sú pripravení a pre všetky vakcinačné centrá majú nakúpené validované chladiace zariadenia. Čakajú iba na pokyn na distribúciu od ministerstva. Upozornil tiež, že expirácia vakcín je už v júli, respektíve auguste tohto roka. „Treba sa teda poponáhľať, pretože medzi vakcínami musí byť aj istý odstup,“ uviedol.

Imuna Pharm testovala ruskú vakcínu Sputnik V na myšiach a morčatách. Výsledky testov boli úspešné. Hodnota skladovaných vakcín v Šarišských Michaľanoch je podľa Kamarása 1,7 milióna eur.