Slovenská ekonomika bola v treťom štvrťroku výkonnejšia ako sa čakalo

13. Nov. 2020 Kategória: Top správa

BRATISLAVA 13. novembra (SITA) - Hrubý domáci produkt (HDP) v treťom štvrťroku klesol v medziročnom porovnaní o 2,4 %. Po očistení výsledkov o sezónne vplyvy sa HDP medziročne znížil o 2,2 %. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, v bežných cenách sa v treťom štvrťroku vytvoril HDP v objeme 24,4 mld. eur, čo predstavuje medziročne pokles o 0,3 %. Ekonomika tak na jeseň podľa Inštitútu finančnej politiky pri rezorte financií výrazne pookriala. Medzikvartálne HDP vzrástol o takmer 12 % a za predkrízovou úrovňou zaostalo len o necelé 3 %. Zima sa však podľa inštitútu blíži, obmedzenia pretrvávajú a dynamika tak v ďalších mesiacoch zvoľní.

Medziročný vývoj pridanej hodnoty naznačuje podľa úradu postupný návrat k predchádzajúcemu trendu pred pandemickou situáciou spôsobenou koronavírusom. Zvýšená aktivita v poslednom mesiaci druhého štvrťroka v kľúčových odvetviach priemyslu, najmä vo výrobe automobilov, pokračovala aj v treťom štvrťroku. Výrazne kladné saldo zahraničného obchodu bolo ťahané najmä zahraničným dopytom v oblasti automobilových výrobkov a významne tak prispieva k postupnému návratu do normálu.

"Vývoj ekonomiky v záverečnom kvartáli roka nebude taký priaznivý, keďže bude poznačený druhou vlnou pandémie," povedala pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Jana Glasová. Tá sa aktuálne podľa nej podpisuje pod obmedzenie našej mobility, dopravy, pod čiastočné zatvorenie reštaurácií a úplne zatvorenie kín, divadiel či fitnescentier. Opätovné zavádzanie karanténnych opatrení, obavy z budúceho vývoja či straty zamestnania zrejme povedú podľa analytičky aj k obmedzeniu našej spotreby, ktorá by mohla byť slabšia ako v treťom kvartáli.

Ako brzdiaci faktor môže na náš HDP pôsobiť podľa Glasovej aj zahraničný dopyt, nakoľko k čiastočnému zatváraniu ekonomiky dochádza vo väčšine európskych krajín. "Preto predpokladáme, že medziročný pokles HDP bude v poslednom kvartáli opäť výraznejší, teda vyšší ako v treťom štvrťroku. Zároveň ale očakávame, že nepríde až taký prepad ekonomiky ako v druhom kvartáli počas prvej vlny pandémie," dodala Glasová.

Na základe zverejnených dát Slovenská sporiteľňa pristúpila k úprave svojich odhadov rastu ekonomiky v tomto a budúcom roku. "Pre rok 2020 veľkú zmenu nečakáme vzhľadom na lepší ako očakávaný tretí kvartál a následné zhoršenie v štvrtom štvrťroku. Zmena sa bude týkať skôr štruktúry a hlavne roka 2021, keďže epidemiologická situácia pravdepodobne spomalí budúcoročné oživenie rastu HDP," konštatuje analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. Vzhľadom na to, že trvalé zlepšenie situácie prinesie až plošne aplikovaná a efektívna vakcína, do jej príchodu sa dajú podľa Muchovej predpokladať aspoň čiastočné reštrikcie, ktorých intenzita bude závisieť od epidemiologického vývoja na Slovensku, ale aj v zahraničí.

"Ak by HDP v závere roka pre druhú vlnu krízy poklesol o 3,5 %, za celý rok si zaknihuje zníženie o 6,1 %," odhaduje analytik VÚB banky Michal Lehuta. Dynamika rastu v budúcom roku by mala byť podľa neho pre očakávaný ťažký prvý štvrťrok 2021 o čosi nižšia, ako sú pôvodné očakávania VÚB banky. Dosiahne podľa Lehutu zrejme hodnotu medzi 4 až 5 %.